WEB Forumları

WEB Forumları içerik olarak genellikle SEO konularında daha da başarılı olmaya çalışan webmaster arkadaşların paylaşımlarını ve zaman içinde gelişmeler doğrultusunda değişik konuları da kapsayacaktır. Faydalı olması dileğiyle…

Gönderi yapmak için giriş yapmalısınız.

Akılalmaz bir index alma hızı. Örneği hiç bir yerde yok! Tüm detaylarıyla uSEO !?@#...

Forumun ilk yazısının SEO konusunda çok eşsiz olmasını istedim ve nasıl olduğunu anlamadığım, hala da çözmek için üzerinde çalıştığım bir olayı sizlere tüm detaylarıyla anlatacağım.  Yazı sonda da başlıktaki "uSEO"  kelimesinin anlamı ortaya çıkacak.

2017 Nisan ayında bir avukat arkadaşım için "kolaybosanma-com" domain adresini alarak sitesini yaptım. Site 6 ay kadar zamanda  başta "semt+boşanma avukatı" anahtar kelimesinde olmak üzere aramalarda çoğunlukla Google 1. sayfaya yerleşti. Hatta Aralık ayında sadece "boşanma avukatı" kelimesinde dahi 1. sayfadaydım.

2018 Ocak ayında istemediğimiz riskli bir karar alarak sitenin domain adresini "fatihbudakoğlu-av-tr" şeklinde değiştirdik. Domain adresini aldıktan 1 saat sonra eski siteyi linkleri ile birlikte kaldırdım. 2-3 saat sonra tüm linkler silindi, eski siteden eser kalmadı. Bu sürede bende yedekleri yeni adrese göre uyarlayarak aynı hostinge yeni domaine yükleyerek beklemeye geçmiştim. Linkler tamamen silinince yeni domain adresinin yönlendirmesini yaptım ve beklemeye başladım. Şansıma 10 dakika içinde yayılma tamamlandı ve site yeni adresinde çalışmaya başladı. İlk etabı sorunsuz geçmiştim.

Buraya kadar sorun yoktu ama tekrar eski pozisyonlara gelmek için yeni baştan uğraşacağımı düşünmek canımı çok sıkıyordu. Bu sıkıntıyla eskiden 1.sayfada oluğum yerleri öylesine bir kontrol edeyim dediğimde şok geçirdim. İnanılır gibi değil ama tüm anahtar kelimelerde aynı yerdeydim. Önce çok sevindim ama bunun mantıklı bir izahını bulamayınca yine bu sonuçlara rağmen karamsarlığa düştüm. Bu çaresiz bekleyiş günlerinde durum değişmeyerek 2018 Mayıs ayına kadar geldi ve hala ufak tefek değişiklilerle anahtar kelimelerinde Google pozisyonlarını koruyorum.

Kısaca özetlersek;

kolaybosanma-com/kadikoy-bosanma-avukati     adresi,

fatihbudakoğlu-av-tr/kadikoy-bosanma-avukati   olarak değiştiği halde pozisyonlarını 1 sn bile kaybetmeden sıralamaları korudu veya daha da iyileştirdi.

Bu olayı bir türlü çözemedim. Buna benzer bir gelişmeyi de yabancı forumlar dahil hiç bir yerde görmedim. Tüm bu bilinmezliklerden  ve UFO kelimesinden esinlenerek bu olaya "uSEO" adını verdim yani açılım olarak "Undefined  Search Engine Optimization", Türkçesi "Tanımlanamayan arama motoru optimizasyonu". Haksız mıyım?

Şaka bir tarafa, böyle bir olay yaşadınız mı veya fikriniz nedir?