Oyun, Eğlence, Konser, Festival, Yaşam – Rakipyok Link

Oyun çocukluğumuzla başlar, ömrümüzün her evresinde, ölüme kadar tarz değiştirerek hayatımızda yer alır. Çıngıraklı oyuncaklarla  başlar, saklambaç, bisiklet, dans, konser derken  yaşam sonlanır. İnsanoğlunun her yaşta monotonluktan kurtulmak için oynayabileceği bir oyuna ihtiyacı vardır.

Oyun, Eğlence, Konser, Festival, Yaşam – Rakipyok Link

Çocukluğumuzun oyunlarıyla günümüzün çocuk oyunları artık pek benzeşmiyor. Artık çevremizde misket, beştaş, ip çekmece, ip atlama, yağ satarım bal satarım, ebecilik, mendil kapmaca, köşe kapmaca, ebecilik, saklambaç oynayan, topaç, çember çeviren çocuklar görmüyoruz. Sokakta top oynayan çocuklar bile tarz değiştirerek oyun ortamlarını bilgisayara taşıdılar.

Beyoğlu Sinemaları ve tiyatroları

Zamanla büyüklerin eğlence tarzları da değişti. Örneğin esi İstanbul’da hemen hemen her semtte yazlık sinemalar vardı. Çekirdekler alınır, ailece birlikte yazlık açık hava sinemalarına gidilirdi. Sinema sevdası kışın da Beyoğlu Atlas, Emek, Yeni Ar, Lüks, Rüya, Yeni Melek, Dünya ve Fitaş sinemalarında yoğun şekilde devam ederdi. Sonra bu sosyal davranış bir anda sonlandı ve Beyoğlu sinemaları ve diğerleri birdenbire arka arkaya kapandılar. 
Bu arada “Love Story” filminin senelerce  oynadığını, “Metin Akpınar-Zeki Alasya Deve Kuşu Kabare Tiyatrosu” oyunlarının da  bir kaç sene sürdüklerini hatırlatmalıyım

Gazinolar ve kadınlar matinesi

Eski İstanbul’da sinema salonları gibi gazinolarda oldukça fazlaydı ve aşırı rağbet görürlerdi. Hatta yakınımızda bulunan Tepebaşı Gazinosu!nun programlarına çıkan Zaki Müren, Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Ahmet Sezgin, Nuri Sesigüzel ve diğerlerinin konserlerini evimizden gayet net dinlemek mümkün olurdu. Bu gazinoların en meşhuru Taksim ve Caddebostan Maxim Gazinosu’ydu. Dolmabahçe Küçük Çiftlik Parkı ve Yenikapı’da olan gazinolarda çok popülerdi. Bu gazinolar o kadar rağbet görürlerdi ki haftanın belli günlerinde sadece bayanlara özel,  çocuklarıyla birlikte katılabilecekleri  yemekli kadınlar matinesi yaparlardı. Bu gazinolarda baş solist kavgaları çıkar, afişlerde ismi başta yazılmayanlar kavgalar çıkarırdı. Yanlış anlaşılmasın Zeki Müren, Bülent Ersoy, Emel Sayın ve benzerlerinden bahsediyorum.

Beyoğlu arka sokakları eğlence dünyası

Beyoğlu’nun sinemalı eğlence dünyası arka sokaklarda, Galataseray meydanından Tünel ve Tepebaşı’na doğru Foliberjer, Şanzelize gibi gece kulübü veya pavyonlarla, düşük kaliteyle birlikte uzayıp giderdi.

Son söz olarak çok yakın bir geçmişte, uzun yıllardır geçmediğim İstiklal Caddesi’nden geçeyim dedim. İnanın cadde boyunca kendimi, Türkmenizstan’da, Kazakistan’da, Irak’da, İranda, Suriye’de ve diğer Afrika ülkelerinde hissettim. Tünel’e geldiğimde artık Türkiye’ye gelmiştim!

Organik Linkler

Verilen Linkler. (max. 8 adet)
Link VerLink VerLink VerLink Ver
Link VerLink VerLink VerLink Ver