Mesaj ve konu oluşturmak için giriş yapmanız gerekiyor.

WP tema etiketleri H etiketlerinin doğru kullanımı

WP tema etiketleri H etiketlerinin doğru kullanımı RAKİPYOK

WP tema etiketleri tema içinde nerelerde ve ne şekilde kullanılmalı? Seçtiğiniz temanın H1~H6 etiket düzeni yapacağınız site için uygun bir seçim mi? Bu sayfada mantığım ve tecrübelerim doğrultusunda doğru olduğunu düşünerek uygulayıp SEO açısından olumlu sonuçlarını aldığım legal çözümü anlatacağım. İllegal çalışmalarla belki kısa zaman için daha iyi sonuçlar alırsınız ama bizim çözüm gibi kalıcı olmayacaktır.

H1 ~ H6 WP tema etiketleri analizinden önce…

H WP tema etiketleri yapısını analiz etmeden önce işinizi görecek hızlı ve sorunsuz bir WP tema seçimi yaptığınızı, sitenizin tema kısmına yüklediğinizi, deneme için bir ana sayfa ve bir nurmal sayfa metni oluşturduğunuzu, tek eksiğin H etiket konusu olduğunu kabul ediyorum. Yani konumuzu referans alarak herhangi bir temaya H etiketi kontrolü yapmanız beklediğiniz kadar olumlu netice vermeyebilir. Tema seçimi konularında bilginiz yoksa, ileride yazacağım yazıları beklemeden lütfen interneti kullanınız.

Elimizde hangi etiketten kaç adet var?

H etiketleri sayesinde Google robotlar sitemizin içeriğini ana konu ve tali konular şeklinde yorumlayarak anlarlar. H1~H6 arası toplam 6 cins olan bu etiketleri sıra atlamadan ve sırayı bozmadan ihtiyacınız kadar kullanmalıdır. Örneğin; H1, H2, H4, … ve H1, H3, H2, …. şeklinde kullanımlar yanlıştır. Doğru kullanım H1H2H3,… şeklindedir. Yazınız çok uzun içerik türü fazlaysa H6 bile kullanabilirsiniz.

  • Elimizde en kuvvetli etiket olan bir adet H1 etiketi vardır ve bu etiketi sitemizdeki en önemli anahtar kelimeye veya logoya vermeliyiz.
  • Yazının uzunluğuna göre artan miktarda kullanacağımız üç adet H2 etiketimiz var. Bu etiketler ikinci derecede önemlidir ve yazı çok kısaysa bir adet kullanmak yeterlidir.
  • H3 etiketler yazının uzunluğuna göre 6 adede kadar kullanılabilir.
  • H4H5 ve H6 ise ihtiyaca  göre sırasıyla 8, 10  ve 18 adet olarak kullanılabilir.

H2 etiketinden sonraki etiketlerin kullanım miktarları ufak tefek değişiklikler gösterebilir.

Seçtiğiniz WP temayı ne tür bir sitede kullanacaksınız?

Konumuzu kurumsal büyük bir firma ve küçük bir hizmet firması üzerinden karşılaştırarak açıklamaya çalışalım. Örneğin Mercedes için WordPres bir site yapacaksınız. Ana sayfa ve diğer sayfalardaki logonun etiketinin H1 olması gerekir. Çünkü H1 etiketi elinizde sadece bir tane bulunan en kuvvetli etikettir ve onu sayfanızın en önemli yerindeki en önemli anahtar kelimeye veya logoya atanmış olması gerekir. Bu sitede en önemli kelime herkesin bildiği “Mercedes” anahtar kelimesidir ve elbette ki H1 etiketi ona verilecektir.

WP tema etiketleri kurumsal siteye uygun mu?

Şimdi sıra seçtiğiniz temanın bu işlemi yapıp yapmadığını test etmeye geldi. Chrome tarayıcıda sitenizin ana sayfasına girdikten sonra sayfa üzerinde sağ tuş yaptıktan sonra çıkan menüde “Sayfa kaynağını göster” yazısına tıklayınız. Çıkan sayfa kodları içinde tarayıcının sağ üst köşesindeki üç noktadan “Bul” sekmesine tıklatıp açılan küçük pencereye H1 yazınca hemen sağında “1/2” uyarısı çıkacak ve H1 etiketin yerini sarı olarak işaretleyecektir. İşaretli kodun içeriğini incelediğinizde logo içeriğini gösteriyorsa iyi bir başlangıç yaptınız. Burada “1/2” bilgilendirmesinde bulunan 2 rakamı sadece  bir adet etiket gurubunu göstermektedir. Yani oradaki bilgi “1/4” şeklinde olsaydı 2 adet H1 etiketi olduğunu görecektik.

WP tema etiketleri
Kurumsal siteden beklenen WP tema etiketleri

Sıra şimdi diğer etiketleri test etmeye geldi. Bul penceresine H2 yazdığınızda sarı olarak ilk işaretlenen yer logonun altındaki kısa açıklama veya yazınızın ilk alt başlığı olacaktır. Geri kalan etiketleri de bu şekilde kontrol edip atlama veya sıra karışıklığı olup olmadığını görünüz. Aynı testleri sayfa üzerinde de yaptıktan sonra bu temanın H etiketleri açısından kurumsal site için uygun olduğuna rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Beklediğimiz sonuçları almadığımızda iki şey yapabilirsiniz. Kodlarla oynamayı biliyorsanız tema üzerinde değişiklik yaparak H etiket düzenini değiştirebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız size uygun yeni bir tema aramak zorunda kaldınız demektir.

WP tema etiketleri küçük işletme sitelerine uygun mu?

Şimdi “Mercedes” için uygun bulduğunuz temanın “Vera Tesisat” su tesisatçısı firma sitesi için uygun olup olmadığını inceleyelim. Yukarıdaki temayı bu su tesisatçısının sitesine uyguladığınızda H1 etiketi tüm sayfalarda logoya verilecektir. Oysa “Vera Tesisat” kimse tarafından tanınmadığı için H1 etiketi boş yere harcanmış olacaktır. Çözüm olarak “Vera Tesisat” yerine “Su Tesisatçı” kelimesini kullanmanın çözüm olabileceği düşünülebilir. Evet, sayfa için doğru bir çözüm ama diğer sayfalarda da “Vera Tesisat” H1 etiketini alacağından bu çözümde doğru değildir. Çünkü biz örneğin “Su Kaçağı Tespiti” sayfasında H1 etiketinin “Su Kaçağı Tespiti” kelimesinde olmasını isteriz ki doğrusu da budur.

Bireysel WP tema etiketleri
Bireysel siteden beklenen WP tema etiketleri

Gördüğünüz gibi Mercedes için uygun olan temanın H1 etiket yapısı Vera Tesisat için SEO açısından doğru bir seçim olmayacaktır. Peki bu soruna nasıl çözüm bulacaksınız? Yine iki şey yapabilirsiniz. Kodlarla oynamayı biliyorsanız tema üzerinde değişiklik yaparak H etiket düzeninisu tesisatçısı sitesi için değiştirebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız su tesisatçısı için uygun yeni bir tema aramalısınız.

WP tema etiketleri hakkında son sözler

Anlatmaya çalıştığım konu kısaca, yapacağınız sitenin özelliklerine göre uygun temayı seçmenizdir. Tema üzerinde kodlarla oynayıp değişiklik yapamıyorsanız yukarıda anlattığım şekilde size uygun temayı aramalısınız. Temaları analiz ederken karşınıza genellikle 3 türlü Hetiketi yapısına sahip tema çıkacaktır.

  1. H1 etiketinin ana sayfa ve yazı sayfalarındaki logodaki yerinin hiç değişmediği temalar. Bu temalar çok tanınmış firmalar için uygun olabilir.
  2. H1 etiketinin ana sayfada logoda, diğer sayfalardaysa yazı başlığında olduğu temalar. Bu temalar daha küçük firmalar için uygun olabilir.
  3. Yapısında hiç bir H etiketi olmayan temalar. Bu temalar her türlü site için bence en uygunudur. Çünkü Hetiketlerini yazı editörünü kullanırken istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Yazı sanki biraz karışık gibi oldu ama değil. Anlatmak istediğim konuyu resimlerle özetlemeye çalıştım. Elbetteki H etiketini anlattığım gibi kullandığınızda SEO açısından tüm sorunlarınız çözülmüyor ama bu konu da olmazsa olmazlardan bir. Hepinize kolay gelsin.