Sağlık, Medikal, Spor, Organik Gıda

Sağlık konusunda daha iyi olmanın yolu yaşam tarzınızda her gün küçük sağlıklı değişiklikler yapmaktır. Sağlıklı yaşamın temelleri düzenli egzersiz, spor, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı seçenekleridir.

Sağlık için hareket etmeyi sev

Her gün rutin olarak egzersiz yapmaya vaktiniz olmasa da bazı yöntemlerle bu hareketsizliği telafi edebilirsiniz.  Örneğin iş yerinizde bir arkadaşınıza bir şey sormanız gerektiğinde telefona sarılacağınız veya mail atacağınız yerde o arkadaşın masasına gidiniz. Arabanızı evinizin veya iş yerinizin mümkün olduğu kadar uzağına park ediniz. Asansör yerine merdivenleri tercih ediniz. Ev temizliğini kendiniz yapmaya çalışınız. Tatil günlerinde TV seyretmek yerine eşiniz, çocuklarınız ve köpeğinizle birlikte yürüş yapın veya bisiklete binin.

Aşırı kilolu insanların kilolarındaki sadece % 10’luk bir düşüşün bu kişilerin kan basıncının düşürmesine, kolesterolü azaltmasına ve onların yaşam refahlarını geliştirmelerine yardımcı olduğu bulunmuştur.

Sağlık için Sağlıklı yemek

Şekerli içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmak çok zor olmasına rağmen siz yine de bu konuda kendinize taviz vermeyiniz. Bir kişi ortalama, her gün yaklaşık 22 çay kaşığı şeker tüketir. Yiyecek ve içeceklerden alacağınız günlük şeker miktarı hedefi, kadınlar için altıdan fazla ve erkekler için dokuzdan daha fazla olmamalıdır. Şeker alımınızı küçük bir değişiklikle sınırlamanın en kolay yolu, şekerli gazlı içecekleri kesmektir. Bu davranış tek başına sağlıklı kilo vermenize veya kilonuzu korunmanıza yardımcı olurken, bu da kalp hastalığı, obezite ve diyabet riskinizi çok azaltacaktır.

Ana yemeklerinizi daha küçük tabaklarda yediğinizde dolu bir tabaktan görsel olarak memnun kalırken daha az yemiş olacaksınız. Mutfakta yemek yeme alışkanlığından vazgeçmeye çalışın. Çünkü yemeklere ulaşmak çok daha kolay olduğundan beğendiğiniz yemeklerden bir porsiyon daha yemeniz olası! Asla aç kalmamanız için en az dört saatte bir küçük düzenli yemekler yiyin.

Renk bana güzel

Tüm yiyecekleri seçmek ve sıfırdan yemek pişirmek, yağ ve tuz oranı yüksek olan, ancak besin maddelerinde çok düşük olan önceden paketlenmiş veya hazır yemekler satın almaktan çok daha sağlıklı bir yoldur. Vücudunuza her gün çeşitli besinler, vitaminler ve mineraller aldığınızdan emin olmak için hızlı bir temel kural, yemekleriniz için çeşitli renkler seçmektir. Yemeklerinizin sanatçısı olun ve gün boyunca çeşitli sarı, kırmızı ve yeşil meyveler ve sebzelerle renkli bir resim çizin.

Hayat seç sağlıklı yaşa Vaktini hastanelerde geçirme

Sigara içmek kadar uzun ve sağlıklı bir hayata daha fazla zarar veren bir şey yoktur. Sigara, içenlerin yarısında ölüm ya da sakatlığın nedeni olarak tahmin edilir. Sigara tütününün tehlikeleri o kadar fazladır ki ki, dünyadaki en önemli halk sağlığı problemidir.

Sigara içmek sadece iç organlarınızı etkileyerek hayatınızı kesmez, aynı zamanda ciltte de hasarlara yol açar. Tütün içimi ağzınızın etrafında büzgü çizgilerini oluşturabilir, dişlerinizi ve parmaklarınızı sarartır, cildinizi besleyici maddelerden uzaklaştırır, gençleştirici kollajeni parçalayabilir ve cildinizin görünümünü gri yapabilir. Sigarayı bırakmak cesaret ister, çünkü bu kolay bir yolculuk değildir, ancak cesurane ve mantıklı bir seçenektir.

Organik Linkler

Verilen Linkler. (max. 8 adet)
Link VerLink VerLink VerLink Ver
Link VerLink VerLink VerLink Ver