Site hız testi – Pingdom hız testi

Site hız testi her tür site için kullanışlı ve çok işe yarayan bir uygulama. Site hız testi sayesinde sayfanızı oluşturma sırasında ve sonunda siteniz hakkında birçok faydalı bilgiler edinerek, onları sayfanızda düzenleyip sitenizi hızlandırma imkanı bulabilirsiniz.

WordPress database tabanlı çalıştığından html sitelere nazaran daha yavaştır. Tercih edilmesinin nedeni çok kullanışlı olmasıdır. Basit bir siteyi beş dakikada yayınlayacak hale getirirsiniz. Ayrıca değişik temalar uygulayarak çeşitli amaçlara yönelik çok güzel siteler ortaya çıkarabilirsiniz.
Kullanacağınız temayı sadece görsel özelliklerine bakarak seçerseniz yanılma ihtimaliniz çok yüksektir. Temanın gereğinden fazla css, java ve resim dosyalarına sahip olması, sitenizin her defasında sunucuya istek göndermesine ve bundan dolayı sitenizin yavaşlamasına yol açacaktır.
Yavaş bir site içeriği çok özel ve değerli olmadığı sürece Google aramalarında ne yaparsanız yapın asla ön sayfalarda çıkamayacaktır.

Bu nedenle tema seçiminde size oldukça yararlı olacak bir araçtan bahsetmek istiyorum. Bu aracı kullanmadan asla karar vermeyin derim.

Kullanacağınız temaya karar vermeden önce yeni kurduğunuz WP sitenizin tema klasörüne beğendiğiniz temaları atın ve her seferinde diğer temayı aktif ederek alttaki teste başlayın.

Temanın testi için Pingdom Website Speed Test sayfasına girdiğinizde yukarıda URL yazan yere sitenizin adresini yazdıktan sonra hemen sağındaki teste tabi tutulacak lokasyonu Stockholm, Sweden olarak ayarlayıp START TEST butonuna tıklayın. Bir miktar bekledikten sonra sitenizle ilgili bilgiler sayfaya dökülecektir.

 

Site hız testi - Pingdom hız testi

Performance grade yazan yer sitenizin toplam hız puanını gösterir. A en yüksek derecedir.
Load time sitenizin yüklenme zamanıdır. Ne kadar küçük ise o kadar iyidir.
Faster than sitenizin test edilen diger sitelerin ne kadarından hızlı olduğunu yüzde olarak gösterir.
Page size sitenizin boyutunu gösterir. Ne kadar küçük ise o kadar iyidir.
Requests ise siteniz yüklenene kadar sunucu veritabanından kaç istek yapıldığını gösterir. Ne kadar az ise o kadar iyidir.

Şimdi sitenizde diğer temanızı aktif ederek yukardaki testi her temanız için tekrarlayın. Her seferinde yeni bir pencere açarak testleri yaparsanız tüm temalar bittiğinde tüm sonuçları karşılaştırma imkanınız olur.

Site hız testi sonuçlarını gördükten sonra umarım hızın SEO üzerindeki önemi anlaşılmıştır. Bu sonuçlardan dolayı hızlı hosting firması tavsiyesinde bulunuyorum.

Kolay gelsin