Ücretsiz WordPress teması – SEO uyumlu tema

Ücretsiz WordPress teması arıyorsanız buradaki ücretsiz versiyonlara da bakınız. Hepsi tarafımdan denenmiş SEO açısından çok çok iyi ve oldukça hızlı kaliteli temalardır. Temaların tümü mobil cihaz uyumludur ve hepsinde dahili slider (Resim Kaydırıcı) vardır. Temalar tam ekran veya kutu görünümlü olarak kullanılabildiği gibi renk seçimi, favicon gibi çeşitli seçeneklerde bulunmaktadır.

Ücretsiz WordPress teması hızlandırma

Bu sitedeki WordPress temaları editleyerek server sorgularını azaltıp çok daha hızlı hale getirebilirsiniz. Örneğin ihtiyacınız yoksa yorumlarla ilgili kodları kaldırabilir veya siteye ek yük getiren FontAwesome dosyalarını iptal edebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress teması

Hangi WordPress temasını kullanırsanız kullanın, ilk yapacağınız şey temanın css dosyasındaki kodlar dağınık ise uygun bir text editörle sıkıştırarak küçültmek ve satır boşluklarını kaldırmak olsun. Bu düzenleme sonunda css dosyanızın boyutu kimi zaman 4 te birine düşecek ve  sitenizin hızı önemli ölçüde artacaktır. Yaptığınız tüm wp hız çalışmalarının sitenize hızlı hosting bulunca işe yarayacağını unutmayınız.

Örneğin;

01-  .entry-meta-bar
02-  .entry-meta a {
03-  color: #777777;
04-  padding-left: 5px
05-  }
06-
07-
08-   .comment-body {
09-   padding: 24px 0;
11-   display: inline-block;
12-   width: 100%;
13-   }

Üstte yer alan 13 satırlık dağınık css kod kümesini alttaki şekilde düzenleyerek sadece 2 satıra indirgeme yapabilirsiniz. Bu işlemin adım adım deneyerek yapılmasını tavsiye ediyorum. Mesala her 20 satırı düzenledikten sonra dosyayı sitenizde deneyin. Çalışmıyorsa son 20 düzenleme içinde hata yaptınız demektir. 20 satır geri gelerek daha dikkatli şekilde tekrar düzenleyiniz. Bu işlemleri yaparken orijinal css dosyanızı her ihtimale karşı saklamayı unutmayınız.

01-  .entry-meta-bar .entry-meta a{color: #777777; padding-left: 5px}
02-  .comment-body {padding: 24px 0; display: inline-block;width: 100%;}

CSS kodları otomatik olarak sıkıştıran online kaynaklar olmasına rağmen ben tercih etmiyorum. Çünkü bu tip kodlar çok fazla sıkıştırma yaptıklarından tekrar düzenleme gerektiğinde sorunlar oluşuyor. Benim uyguladığım bu düzenleme yönteminde kodlar üzerinde tekrar oynamak çok daha kolay oluyor. Tüm düzenlemeleri bitirdiğinizden emin olduktan sonra bu tür otomatik sıkıştırma yapan programları kullanmak daha uygun olur diyorum.

Ayrıca temanın “functions” dosyasına burada önerdiğim kodları eklediğinizde , Google amcanın da çok seveceği daha hızlı siteleriniz olacaktır.

Yukarıda söylendiği şekilde css kodları sadeleştirilerek ve tema “functions” dosyasında düzenlemeler yapılarak hızlandırılmış WP Esteem temasını örnek olarak boşanma avukatı sitesinde görebilirsiniz.