WordPress hızlandırma kodu

WordPress hızlandırma için, yani gereksiz bileşenleri kaldırarak ve sitenin üst kısmında yer alarak açılışta gecikmeye sebep olan bazı css kodlarıyla java kodlarını sayfanın altına alarak sayfaları daha da hızlandırabiliriz. Üstelik bütün bunları eklentisiz yani siteye yeni yükler getirmeden verdiğim kodla yapmak mümkün. Ne kadar az kod ve ne kadar fazla yazı varsa, yani kod-yazı oranı yazıdan yana ise, SEO açısından o kadar başarılı olacağımız unutulmamalı.

WordPress hızlandırma kodu ile site hızlandırma

Sayfanın altındaki linke tıkladığınızda gelen sayfadaki kodu kopyalayıp temanızın functions.php dosyasının en altına yapıştırdığınızda bu tür işlemler otomatik olarak gerçekleşecek ve siteniz hızlanacaktır. Farkı görmek için bu kodları eklemeden önce sitenizin ana sayfasını açıp sağ tuş yapın ve “Sayfa kaynağını göster” tuşuna tıklayın. Gelen kod kalabalığını ve değişiklikleri kodu ekledikten sonra yapacağınız aynı işlemle gelen kodlarla karşılaştırın. Aradaki farkları çok bariz göreceksiniz. Hızlanmayı ve hızlanmaya neden olan hataların nasıl sonuçlar verdiğini site hız testi uygulayarak görebilirsiniz.

Kodlar tamamen kendi derlememdir ve güvenle kullanabilirsiniz. Sitelerimin tamamında güven ve başarıyla kullanıyorum. Kodlar içinde etki alanları başlıklarla belirtilmiştir. Kullanmak istemediğiniz başlıktaki kod bölümünü rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

Ayrıca WP site hızlandırmanın ek bir düzenlemesi de temanın sıkıştırılarak optimizasyonu yapılmamış CSS dosyası üzerinde yapılmalıdır. Bunun için önce tema CSS dosyalarının sıkıştırılmış olup olmadıklarına bakılmalıdır.

Genellikle sıkıştırılmış dosya isimlerine “min” kısaltması eklenmiştir. Örneğin “style_min.css” şeklinde bir dosya sıkıştırılmıştır ve aynı klasörde düzenlemeleri kolaylaştırmak için aynı dosyanın  “style.css” isminde sıkıştırılmamış hali de  bulunabilir. Dosyalar “style_min.css” şekline benzer şekilde isimlendirilmiş ise bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Ama bu şekilde isimlendirilemeyen CSS kodlarını açarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer kodlar alttaki resmin solunda olduğu gibi yazılmışsa “notepad++” gibi bir text editörü ile sağda görüldüğü şekle getirmelisiniz. Ayrıca satır aralarında boşluklar varsa kaldırılmalıdır.

Wordpress hızlandırma

CSS dosyalarını bu şekilde düzenlediğinizde boyutları küçülür ve çok daha hızlı işlenerek sitenizin hızının artmasını sağlar. Bildiğiniz gibi hız SEO açısından çok önemlidir. Son bir not, buradaki işlemleri yapmadan önce üzerinde çalışacağınız dosyaları her ihtimale karşı yedeklemeyi unutmayınız.

Hızlandırma Kodu  »    WPopt